voiajori

Timp de mulţi ani, zburătorii de maraton ai lui Wouter van Nederpelt s-au aflat în lumina reflectoarelor la nivel naţional. Anul 2015 a fost totuşi unul de pus în ramă, Wouter reuşind să atingă vârful clasamentelor în diferite competiţii.

Entuziastul crescător şi sistemul practicat de el

Wouter van Nederpelt participă în campionat sub numele W.L. van Nederpelt (Klaaswaal, NL). În viaţa de zi cu zi, este şofer de camion, lucru care face dificilă practicarea sportului columbofil deoarece în majoritatea timpului pleacă de acasă la 5:30 dimineaţa şi se întoarce seara târziu. Beneficiază însă de ajutorul lui Joop, un foarte apropiat prieten columbofil, în vârstă de 78 de ani. Fără ajutorul lui, Wouter nu s-ar fi descurcat. Joop se ocupă de porumbei dimineaţa, antrenând puii şi văduvii şi în timpul zilei. Wouter concurează 54 de masculi, conform văduviei clasice, jumătate din lot fiind alcătuit din porumbei yearlingi. Aceştia din urmă trebuie să zboare două etape de maraton la 1 an, iar maturii 3 maratoane. Ca pregătire, întregul lot de văduvi participă la planul de zbor normal, de la prima etapă de viteză până la primul maraton. După care văduvii sunt împărţiţi în echipe şi angajaţi la toate cele 13 etape de maraton din planul de zbor.

Porumbei de clasă, cu valoare reproductivă

Dacă ne uităm la pedigreele porumbeilor care au obţinut aceste mari performanţe, în spatele tuturor se află câţiva reproducători de mare valoare. Printre aceştia, Messi, The Master, Goliath, Sagan şi Chad. Vi-i vom prezenta pe câţiva dintre aceştia.

Messi, un titan

Un super porumbel din volierele lui Wouter van Nederpelt este NL-08-1486571, Messi. În 2011, acest mascul a obţinut locul 1 Naţional St. Vincent şi locul 17 Naţional Mont-de-Marsan, în doar 4 săptămâni. Pe partea tatălui, Messi provine din NL-97-2054690, un mascul de la A. Jones, al cărui frate, printre altele, a obţinut locul 2 Naţional Soustons şi locul 8 Naţional St. Vincent. NL-97-2054690 a fost împerecheat ulterior cu o soră a lui Master. Mama lui Messi provine dintr-un fiu al lui Pantani, care, printre altele, are în palmares locul 10 Naţional Marseille şi locul 34 Naţional Dax. Bunica maternă a lui Messi este Petra, locul 4 Naţional Perpignan. Mai sus menţionatul fiu al lui Pantani a fost împerecheat cu o soră a lui Jo, locul 2 Naţional Dax şi locul 13 Naţional Dax. Observăm astfel în pedigreul lui Messi numai porumbei care au clasat la vârf în cadrul concursurilor naţionale. Messi a fost retras la matcă în 2012, după ce, în scurta lui carieră, şi-a clădit un palmares impresionant:

1 Naţional – St. Vincent, 2011 – 5.458 p.

9 Naţional – Bordeaux, 2009 – 13.363 p.

17 Naţional – Mont-de-Marsan, 2011 – 4.315 p.

50 Naţional – Tarbes, 2010 – 3.363 p.

59 Naţional – St. Vincent, 2010 – 5.336 p.

Goliath, un mascul care reproduce excelent

Următorul reproducător de clasă pe care dorim să vi-l prezentăm este Goliath, NL-03-1074670. Goliath provine din linia locului 1 Naţional Dax. Mama lui Goliath este soră cu faimosul Beppie al lui van Wouter. Părinţii lui Beppie şi ai surorii sale sunt şi părinţii locului 1 Naţional Dax 1999 împotriva a 5.856 porumbei. Goliath însuşi a obţinut locul 59 Naţional Narbonne şi locul 126 Naţional Pau. Fii din Goliath au clasat de multe ori în top 100 în cadrul etapelor naţionale. Datorită acestui lucru, Goliath poate fi catalogat drept un excelent reproducător.

Master, un zburător şi reproducător de top

Master, NL-00-1907124, a fost un zburător de excepţie, cu nu mai puţin de 6 clasări în top 100 în cadrul etapelor naţionale.  Master a fost reprodus de Wouter, din porumbei achiziţionaţi de la A. Damen din Steenbergen şi J. Slabbers (prin intermediul lui C.P. Verkerk). Titlurile de campion obţinute în 2015 de Wouter se datorează în mare parte acestui reproducător de clasă.

Performanţe columbofile în 2015

Acum vă vom prezenta pe scurt performanţele câtorva porumbei, sezonul 2015 demonstrând clar că Messi, Goliath şi Master şi-au dovedit pe scară largă valoarea ca reproducători. Spre exemplu, NL-13-1192251 este fiu din Messi şi în 2015 a fost angajat le 3 etape de maraton, clasându-le pe toate: locul 21 Naţional Perpignan din 5.589 porumbei, locul 112 Naţional Agen din 2.474 porumbei şi locul 445 St. Vincent ZLU.

Următorul porumbel este NL-12-1570437, fiu din Goliath în pereche cu o femelă din linia lui Master. Acest mascul a bifat 3 clasări din 3 angajări: locul 56 Naţional Marseille din 3.610 porumbei, locul 307 Naţional Pau şi locul 542 Naţional Perpignan din 5.589 porumbei. Un mascul în pedigreul căruia predomină linia lui Master şi Messi. Un frate cu acest porumbel a clasat pe locul 91 Barcelona din 5.183 porumbei.

Masculul 613-14 a obţinut cea mai bună clasare pentru Wouter în 2015, locul 9 Naţional Cahors din 5.692 porumbei. Provine dintr-o împerechere specială, întâlnindu-i în pedigree atât pe Messi, cât şi pe Goliath şi Master.
Campionatul 2015

La începutul reportajului vă spuneam că Wouter a reuşit să obţină o multitudine de titluri în 2015. Iată o listă a lor:

1e  Fondkampioen ZLU (Zuid Limburgse Unie)